Przemoc w rodzinie

Szanowni Państwo,

Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pragnie zwrócić uwagę Państwa na możliwość otrzymania przez osoby pokrzywdzone przestępstwem oraz członków ich rodzin bezpłatnej pomocy udzielanej przez podmioty i organizacje pozarządowe, które otrzymują na ten cel dofinansowanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dofinansowanie udzielane jest tym podmiotom w trybie otwartych konkursów ofert, które reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie Funduszy pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z 2014 r., poz. 189).

Formy świadczeń pomocowych udzielanych na wniosek osób pokrzywdzonych lub członków ich rodzin to pomoc prawna i psychologiczna, a także wsparcie o charakterze finansowym.

Obecnie dotacje na ten cel uzyskuje 31 podmiotów, w tym na terenie województwa mazowieckiego m.in. Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum Pomocy Dzieciom Mazowiecka, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Fundacja Centrum Praw Kobiet z Warszawy.

W celu zapewnienia odpowiedniego dostępu osób pokrzywdzonych do tych świadczeń, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie informacji na powyższy temat na tablicach informacyjnych oraz stronach internetowych szkół i placówek.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że pełna lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz Informator dla Pokrzywdzonego dostępne są na stronach:

• Ministerstwa Sprawiedliwośi: www.ms.gov.pl w zakładce: Działalność / Pokrzywdzeni przestępstwem,
  •  www.pokrzywdzeni.gov.pl
  • Mazowieckiego Urzęu Wojewózkiego www.mazowieckie.pl w zakładce: Polityka społeczna/Przeciwdziałnie przemocy w rodzinie/Placówki świadczące pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie/Sieć pomocy Ofiarom Przestęstw

Z poważniem

z up. Mazowieckiego Kuratora Ośiaty